Щоб захистити насоси і парові турбіни, за якими транспортується пар і газ при малих значеннях робочого тиску, розроблений спеціальний вид зворотного клапана з противагою, який знаходиться в герметичному корпусі.
Перш за все, для визначеності, скажімо, що таке зворотний клапан.

Пристрій зворотного клапана

Обратный клапанЗворотний клапан – це запірна арматура, яка дає можливість робочому середовищу рухатись тільки в одному напрямку. Корпус зворотного клапана виконаний у вигляді труби. У корпусі розташований диск, який кріпиться на осях, розміщених вище геометричної осі корпусу. Таким чином, центр ваги переноситься нижче осі обертання, а значить, диск під дією потоку робочого середовища завжди буде намагатися закритися. Особливість конструкції диска сприяє зменшенню загального моменту закриття, що призводить до дуже плавного руху диска.

Промисловий зворотний клапан, пристрій і докладний технічний опис якого можна подивитися в нашому каталозі, сучасний вигляд запірної арматури, який однаково затребуваний і при звичайній експлуатації систем трубопроводів, і при аварійних ситуаціях. Попит на клапани зворотні пояснюється тим, що дана арматура не боїться забрудненого робочого середовища, забезпечення роботи систем трубопроводів дуже великих діаметрів. Зворотні клапани великих діаметрів повинні мати демпфери.

Монтувати зворотні клапани до трубопроводу можна за допомогою фланців, за допомогою зварних з’єднань і за допомогою шпильок (стягуються між фланцями). Фланцеві клапани досить поширені через легкості монтажу, можливістю багато разів монтувати і демонтувати елементи конструкції під фланцеве приєднання. Фланцеве приєднання незамінне на вибухонебезпечних ділянках.

Зварене з’єднання найміцніший вид з’єднання, що гарантує високий рівень герметичності, що не вимагає ущільнення стиків. Зварні з’єднання не вимагають спеціального обслуговування. Зворотний клапан під приварення має меншу вагу, в порівнянні з фланцевим клапаном. Зворотні клапани під приварення можуть встановлюватися в системах, що транспортують пар при надвисокому тиску.

Міжфланцевий зворотний клапан стягується шпильками між двома фланцями. Арматура в міжфланцевому виконанні має зменшену будівельну довжину, меншу масу, а значить створює невелике навантаження на трубопровід. Міжфланцеве з’єднання допустимо на більшості технологічних ліній, підходить для багатьох робочих середовищ.

Принцип роботи зворотного клапана

Клапан обратный с грузом

Потік робочого середовища відкриває диск клапана, а зворотний потік середовища або сила тяжіння самого диска, або вага вантажу закриває його. На клапанах в напрямку потоку робочого середовища встановлюється важіль з вантажем, завдяки якому відбувається плавне закриття диска клапана, а значить зводиться нанівець ймовірність гідроудару. Зворотні клапани можна монтувати в горизонтальному і у вертикальному положеннях. Залежно від потоку робочого середовища і конструкції арматури регулюється кут розташування важеля з вантажем.
Зворотні клапани для пари і газу з противагою працюють не для дотискання диску, не для зовнішнього урівноваження сил, а в більшій мірі для відкриття.

Принцип дії зворотного клапана

При відкритті клапана необхідно істотно компенсувати вагу диска. Маса вантажу розраховується з урахуванням діаметра клапана і робочого тиску середовища. Вантаж захищений обшивкою і міцно закріплений на валу. Для поліпшення роботи клапана важливо вирівняти тиск, для цього до обшивки вантажу приєднують металеву трубку, з’єднану з робочим середовищем через технологічний люк в корпусі зворотного клапана.

Клапани зворотні даної моделі мають певну специфіку конструкції, тому, при відкритті втрати на тертя в вузлі відсутні, підвищується працездатність арматури, призначеної для роботи на малих тисках. Інші клапани не можуть похвалитися аналогічною працездатністю і зведеними до мінімуму втратами тиску.

Зворотні клапани можуть закриватися під тяжкістю власної ваги або примусово. Для примусового закриття використовують привод.

Чим комплектують зворотний клапан. Пристрій і принцип роботи приводів

На окрему увагу заслуговують зворотні клапани з пневматичним підсилювачем закриття. Це обладнання гарантовано закриває клапан менш, ніж за секунду. Замість пневматики можна використовувати гідравлічний привід, тоді робота клапана повинна бути узгоджена з роботою турбіни.

Обратный клапан с грузом и пневмоприводомПневматичний привід може бути двосторонньої і односторонньої дії. Привід односторонньої дії рекомендується використовувати, коли потрібно відкрити або закрити клапан зворотний за дуже короткий проміжок часу. Працює привід так: відкриття або закриття здійснюється за допомогою пружини. Пневмопривод двостороннього дії працює так: клапан відкривається повітрям і закривається повітрям. Пневмопривод рекомендується використовувати з ресивером. Обсяг ресивера повинен забезпечувати роботу після відключення технологічного повітря. З огляду на, що клапани зворотні використовуються при аварійних ситуаціях, то ресивер рекомендується розраховувати на одноразове спрацьовування приводу. Як харчування пневмопривода використовують технологічний повітря. Вже наявні технологічні трубопроводи підключають до приводу зворотного клапана. Як варіант, використовується компресор.

Клапан зворотній з таким успіхом комплектують гідроприводами. А ось редуктора і електроприводи використовуються дуже рідко.

Де ще використовуються клапани зворотні

Клапан зворотний даної моделі застосовуються не тільки для пари і газу, а й для захисту трубопроводів великого діаметра за якими транспортується гаряче повітря. Технологічні схеми трубопроводів, по яких транспортується пар і газ, вимагають установки запірної арматури після клапана. В основному даний вид клапанів замовляють з трехексцентрісітетнимі затворами. Встановлюється арматура на певній відстані, яке визначається діаметром трубопроводів.

Які переваги має клапан зворотний даної моделі?

1. Робота при малих тисках робочого потоку.
2. Особливості конструкції дозволяють зводити до мінімуму втрати тиску.
3. За вказаний час гарантується щільне закриття клапана.
4. Потрійний ексцентриситет (ущільнення виконано з міцної нержавіючої сталі)
.

Як підбирати типи зворотних клапанів

Середовище вода (холодна, гаряча), інші рідини.
В цьому випадку підійдуть клапани зворотні зі сталі або з чавуну (ВЧШГ, GGG).
ущільнення
Сталева арматура може бути з ламінарним ущільненням диска або з металевим. У чавунних клапанів ущільнення виконано з металу або з еластомерів.

Закриття клапана
Сталеві і чавунні клапани можуть мати контрольоване закриття (зменшення) і неконтрольоване закриття. Демпфірування може виконуватися автоматично або бути керованим. Автоматичне закриття може здійснюватися з можливістю управління потоком і без можливості управління потоком.
Якщо не потрібно керувати потоком, то вибираємо зворотний клапан з одним або двома демпферами.
Якщо при закритті арматури потрібно керувати потоком, то вибираємо комбінацію клапана з редуктором або з електроприводом.
Для середовища пар або газ
Закриття клапана:
під власною вагою, тоді вибирають арматуру з вантажем в кожусі або без вантажу.
потрібно дозакритія, вибирають клапан або з противагою в кожусі або без противаги.