Задвижка стальная с выдвижным шпинделемЗасувка клинова сталева загальновідомий тип запірної арматури. Проста і надійна конструкція, дозволяє використовувати її в багатьох галузях, на трубах різного діаметра. Вибираючи засувки стальні клинові, в першу чергу, з’ясовують умовний діаметр перетину. Для засувок він збігається з діаметром труби. Якщо трубопровідна арматура вибирається, виходячи з обсягу робочого середовища, що проходить за певний час, то її діаметр може бути менше діаметра труби. Це відноситься до регулюючих і дросельних клапанів (в тому випадку, якщо не потрібен повнопрохідний).
Засувка сталева з висувним шпинделем і невисувними шпинделем практично незамінна в трубопроводах з великою витратою робочого середовища, так як має мінімальний гідравлічний опір.

Засувки сталеві клинові. Вибір матеріалу

Матеріал корпусу і його елементів підбирають, орієнтуючись на характеристики робочого середовища. У комунальному господарстві, в системах водопроводу встановлюють чавунні засувки клинові. Ціна невелика, але крихкість чавуну не дозволяє використовувати чавунні засувки на відповідальних об’єктах.

На відповідальних об’єктах встановлюють виключно засувки клинові сталеві, так як у них високі показники міцності, наприклад:
– в системах трубопроводів, по яких транспортуються вогненебезпечні, вибухонебезпечні середовища, токсичні продукти, зріджені гази використовується виключно засувка сталева клинова;
– на трубопроводах, що транспортують газоподібні середовища з температурою нижче -300С, встановлюються клинові засувки з легованої сталі.

Зовнішня щільність конструкції засувок клинових сталевих

Засувка клинова не повинна пропускати середу в навколишній простір. За зовнішню щільність засувки сталевої клинової відповідають сполуки:
шпиндель-кришка. У цьому з’єднанні щільність забезпечує сальниковий вузол. Сальникові засувки клинові, ціна на які менше, ніж на сильфонну арматуру, використовується всюди, де допустимо. А для засувок великого діаметру сильфонні ущільнення неможливи через велику ходу шпинделя. Конструкція сальника і матеріалу набивки вибираються виходячи з температури і корозійних властивостей робочого середовища.
кришка-корпус. З’єднання виконується за допомогою фланців.
корпус-трубопровід. Найчастіше засувки сталеві клинові приєднуються до трубопроводу за допомогою фланців. Фланцеве з’єднання дозволяє проводити швидку заміну засувок сталевих клинових для ремонту або заміни деталей. Залежно від умов експлуатації засувок, тиску робочого середовища, її температури і корозійних властивостей вибирається тип фланцевого з’єднання і матеріал прокладки. Приєднання засувок до труб невеликого діаметра виконується за допомогою нарізного сполучення. На відповідальних об’єктах приєднання засувки клинової до труби виконується за допомогою зварювання. Вварне з’єднання використовується в енергетичній галузі, в системах трубопроводів, по яких транспортуються вибухонебезпечні, легкозаймисті, токсичні середовища.

Внутрішня щільність засувок сталевих клинових

Задвижка клиновая двухдисковая отличается практичностьюКоли засувка сталева клинова знаходиться в положенні «закрито», робоче середовище не повинне потрапляти з однієї частини труби, в іншу. Внутрішня щільність або герметичність засувок клинових забезпечується точною підгонкою геометричних розмірів клина до сідла.

Якщо матеріал клина і корпусу засувки стійкий до робочого середовища, то ущільнюючі кільця виготовляється разом з деталлю, а якщо ні, то виконується наплавка кілець з латуні, бронзи, корозійностійкої сталі.

Клин у засувок може бути:
• жорстким. Робиться з цільної сталевої болванки;
• дводисковим. В цьому випадку, клин – це два диска, розташованих під кутом. Засувки дводискові відрізняються практичністю і тому часто використовуються;
• пружний. Клин – це два диска, між якими розташовується пружний елемент, притискає диски до сідла в момент закриття.

Засувки сталеві клинові. Керування

Коли засувки сталеві з висувним шпинделем або невисувними шпинделем планується рідко відкривати/закривати, використовують ручне управління. У випадках, коли необхідно часто відкривати/закривати засувки слід автоматизувати або механізувати управління виробничим процесом. Щоб забезпечити швидке спрацьовування арматури використовують електроприводи, пневмоприводи, гідроприводи, управління якими проводиться дистанційно.

Засувки сталеві. Випробування

Гидроиспытания задвижки клиновой стальнойВідповідність міцності і щільності деталей засувки і конструкції в зборі пропонованим вимогам перевіряється проведення різнобічних перевірок:
1. візуальний огляд;
2. інструментальна перевірка розмірів і форми деталей і виробів на відповідність кресленням;
3. в литих виробах перевіряють відсутність раковин і тріщин;
4. конструкція в зібраному вигляді перевіряється на легкість ходу і відсутність перешкод руху;
5. перевіряється твердість металу, механічні та пластичні властивості;
6. в зібраному вигляді засувки клинові сталеві проходять гідравлічне випробування на міцність і щільність.

На цьому етапі виявляються тріщини, нещільності в металі корпусів і кришок, перевіряється наявність протікання по периметру ущільнення, контролюється щільність сальникового ущільнення. Гідравлічне випробування на міцність проводиться водою при нормальній температурі.
Це приблизний перелік показників, які слід перевірити. Залежно від умов експлуатації засувки, перелік контрольованих показників регламентується технічними умовами.

Засувка сталева клинова. Надійність і довговічність.

Засувки сталеві повинні якомога більший час зберігати свою працездатність, іншими словами, стан при якому вони можуть виконувати задані функції. Якщо працездатність засувок порушується, відбувається відмова. Чи не кожен збій в роботі треба розглядати як відмову. Про відмову кажуть, коли виникає необхідність перерви в роботі або демонтажу. Для засувок клинових відмовою є втрата герметичності, поломка ходової гайки шпинделя, поломка деталей приводу.