Запірна арматура для трубопроводів один з видів трубопровідної арматури, яка застосовується при влаштуванні систем трубопроводів, які транспортують воду, газ, пар, різні види палива, продукти хімічної та харчової промисловості і т.д.

За статистикою, запірна арматура становить близько 80 відсотків від загального числа трубопровідної арматури. Археологи знаходили свідоцтва того, що в древньому Єгипті в системі водопостачання використовувалися прототипи сучасних поворотних дискових клапанів.

Запірна арматура трубопроводів герметично перекриває потік робочого середовища. Клас герметичності визначається індивідуально в кожному окремому випадку. До запірної арматури відносяться: засувки, клапани, крани, дискові затвори.

Запірна арматура трубопроводу. Вимоги до маркування.


Устаткування має бути відмічено наступними символами:
1. Назва виробника або товарна марка;
2. Діаметр (умовний прохід), зазначений в міліметрах;
3. Робочий тиск або умовний тиск, вказаний в МПа;
4. Температура робочого середовища;
5. Матеріал, з якого виготовлений корпус.

Виробники запірної арматури з кольорових металів, з легованої сталі діаметром більше 20 міліметрів на свою продукцію дають паспорт. У паспорті вказуються:
– найменування виробу;
– позначення виробу;
– виробник;
– номер продукції і дата виготовлення;
– призначення обладнання;
– технічні характеристики;
– матеріальне виконання;
– відомості про гарантії виробника;
– відомості про приймання, зберігання та пакування;
– комплектність (що поставляється в комплекті з виробом).

Купівля запірної арматури особливо для новачків, являє собою складний процес. На арматурному ринку представлено безліч моделей засувок, клапанів, затворів, кранів і т.д. Постачальникам доводиться вирішувати складне питання: як купити арматуру трубопровідну серед такого різноманіття. Правильно вибрати обладнання для конкретного підприємства, для конкретних умов експлуатації можна маючи хоча б загальне уявлення про нього.

Запірна арматура для трубопроводів. Загальні характеристики.


Засувка – це різновид запірної арматури, у якої запірний (регулюючий) орган рухається перпендикулярно потоку робочого середовища. Відкривають (закривають) засувку за допомогою маховика, редуктора, електроприводу, пневмоприводу, гідроприводу. Засувка призначена для перекриття робочого середовища, для регулювання тока середи вона практично не використовується, тобто її запірний елемент знаходиться в крайніх положеннях «відкрито» або «закрито». Засувки встановлюють в системах трубопроводів, в яких робоче середовище переміщається з високою швидкістю. Основні переваги засувок: простота конструкції, низький гідравлічний опір і повнопрохідність (іншими словами, розмір отворів в патрубках не зменшується).
Засувки бувають: клинові штампозварні, клинові литі, засувки шиберні.

Клапан – це різновид запірної арматури, у якої запірний (регулюючий) орган рухається паралельно потоку робочого середовища. Клапан відкриває або закриває прохід, коли настає певна умова: наприклад, змінюється напрямок руху робочого середовища або підвищується тиск. Іншими словами, клапан – тимчасова перешкода в трубі, яка потрібна для скидання надмірної кількості робочого середовища. На ринку існує багато різновидів клапанів:
– односідельні і двосідельні (виконують розподільну і регулюючу функції)
– прохідні (робоче середовище при виході з клапана не змінює напрямок), прямоточні (відрізняються низьким гідравлічним опором), кутові (при виході з корпусу напрямок потоку стає перпендикулярним напрямку потоку на вході).

Кран – це різновид запірної арматури, у якої запірний (регулюючий) орган в формі тіла обертання обертається навколо власної осі, яка довільно розташована по відношенню руху потоку робочого середовища. Крани можуть працювати з рідкими, газоподібними або в’язкими середовищами. Основні елементи крана запірний елемент і корпус. Запірний елемент може мати форму кулі, циліндра або конуса. Щоб відкрити або закрити кран досить повернути пробку на 90 градусів. Якщо повертати пробку на менший кут, то кран буде виконувати регулюючу функцію. Крани виготовляють з металу або пластику. Найпоширеніший на сьогоднішній день тип крана – це кульовий кран. Думка «куплю трубопровідну арматуру» часто призводить саме до нього, тому що кульовий кран набув широкого застосування не тільки в побуті, але і в промисловості.

Поворотний дисковий затвор – це різновид запірної арматури, у якої замикаючий орган має форму диска, який обертається навколо осі, розташованої перпендикулярно руху робочого середовища. В основному дискові затвори встановлюють в системах трубопроводів великого діаметру, з маленьким тиском робочого середовища. Дискові затвори повинні мати високий рівень герметичності і надійності.

Сфера використання запірної арматури досить велика: температура і тиск робочого середовища варіюються від наднизьких до надвисоких, а характер робочого середовища може бути і абразивним, і токсичним і т.д. Список завдань, які вирішує запірна арматура, постійно розширюється завдяки конструктивним змінам і появи нових матеріалів.

На промислових порталах розміщено безліч оголошень «продам запірну арматуру». При цьому дуже важко визначитися яку я куплю трубопровідну і запірну арматуру. Ніколи не завадить консультація фахівця, які допоможуть визначитися яка потрібна запірна арматура для трубопроводів, саме для ваших умов експлуатації.