Search
Close this search box.

Види і характеристики запірної арматури

Сучасні системи комунікацій не можуть повноцінно працювати без правильно підібраного і встановленого трубопровідного обладнання. До нього відноситься запірна арматура, яка необхідна для утримання під контролем і управління потоком робочого середовища в трубопроводі. Робоче середовище може бути в абсолютно будь-якому стані – пар, газ, вода. Також запірні засувки розроблені для нафтопроводів і трубопроводів, в яких знаходяться агресивні речовини. Основне завдання арматури – своєчасне і чітке регулювання тиску середовища всередині трубопроводу з миттєвою можливістю повного перекриття її потоку.

Види запірної арматури

Будь-який з видів запірної арматури (крани, заслінки, засувки, клапани та вентилі) експлуатуються виключно при абсолютній відповідності всім технічним умовам трубопроводу. Таким чином, для газових, нафтових і водних магістралей використовуються різні типи елементів. Це означає, що запірна арматура, ціна якої також буде відрізнятися в кожному індивідуальному випадку, повинна відповідати призначенню самої системи.

Розрізняють такі види запірної арматури:

Запірний кран – підходить для будь-якого трубопроводу. Запірні крани діляться на кульові і пробкові. Використовуються кожен з них в залежності від стану робочого середовища. Наприклад, сальникові пробкові крани експлуатуються на водних і нафтових магістралях. Виготовляються з чавуну. Витримують температуру не вище 100 градусів. Така арматура для води встановлюється в положенні, яке найбільш зручно в процесі експлуатації. Пробкові муфтові крани найчастіше застосовуються для обладнання газових магістралей і здатні витримати температуру не вище 50 градусів. Кульові крани можуть бути як чавунні, так і сталеві і використовуються на трубопроводах, температура яких не перевищує позначку 100 градусів у випадку з чавунними елементами і максимально 70, якщо мова йде про вироби зі сталі.
Запірні заслoнки – особливий вид запірної арматури, до якого значно знижені вимоги по герметичності. Такі заслінки мають запірну деталь, виконану у вигляді обертового навколо своєї осі диска. Ось розташована або перпендикулярно, або має деякий кут нахилу відносно напрямку руху робочого середовища. Найчастіше заслінки застосовують для обладнання трубопроводів з великим діаметром труб, в яких дотримується невисокий тиск робочого середовища. Запірна арматура (ціна, якої залежить від способу управління заслінками) відрізняється наступними варіантами рушійної сили: гідропривід, електропривод або ручне управління.
Запірні засувки – обладнання, необхідне для періодичного перекриття потоку робочого середовища. Запірна арматура засувки виготовляються зі сталі, в тому числі і нержавіючої, а також зі сплавів кольорових металів. Вибір матеріалу залежить від робочого середовища (кисла, лужна). Всі запірні засувки розрізняються за принципом роботи. Наприклад, засувки, які мають затвор у вигляді клина, називаються клиноподібними і використовується в основному така арматура для води, нафти, газу. Найбільш популярною стала запірна арматура з електроприводом, яка дозволяє максимально швидко і точно маніпулювати становищем заглушки. Електропривод має на увазі як дистанційне, так і ручне управління. Електроприводні засувки можна використовувати на будь-яких трубопроводах.
Запірна арматура засувки для агресивних середовищ – вид трубопровідної арматури, який використовується в спеціальних магістралях, по яких рухаються агресивні речовини. При виборі такого виду запірних елементів, обов’язково враховуються такі технологічні характеристики: надійність, герметичність і час безперервної експлуатації. Найбільш поширеним видом запірної арматури для агресивних середовищ стали вентилі. Матеріал виготовлення – латунь, тому як саме вона найбільш стійка до дії агресивного середовища. Специфіка елементів – антикорозійні властивості, з цієї причини в деяких випадках матеріалом виготовлення служить фарфор, з якого виготовляються корпусу вентилів. Як антикорозійного покриття виступає глазур, нанесена по всій поверхні деталі.

Способи управління

Способи управління запірною арматурою також мають певний розподіл в залежності від необхідності і зручності. Наприклад, розрізняють арматуру з дистанційним способом управління, коли безпосередній орган управління повністю відсутня і підключення відбувається за рахунок допоміжних пристроїв, таких як штанги або колонки.
Запірна арматура з електроприводом – другий спосіб регулювання потоку. У цьому випадку управління можливе за допомогою приводу, який змонтований безпосередньо на елементі або дистанційно. Третій варіант, автоматичне керування арматурою, який можливий без участі оператора. Робоче середовище, яке чинить тиск на датчик або затвор, самостійно здатне регулювати необхідне положення затвора. І останній спосіб, ручне управління арматурою, що вимагає обов’язкової присутності оператора для коректного управління.

Можливо вам буде цікаво:

Translate »