Search
Close this search box.

Сальникове ущільнення у трубопровідній арматурі

Сальник, відомий також як сальникове ущільнення, є важливим елементом для герметизації відкритих частин між рухомими та нерухомими частинами пристрою. Висока герметичність сальників досягається за допомогою спеціальних ущільнювальних елементів, що знаходяться в постійному механічному напруженні та дуже еластичних, хоча й легко деформованих. Такі елементи відомі як “сальникова набивка”.

Завдяки своїй стійкості до зношування, практичності та можливості ремонту ці вироби стали поширеними у всіх галузях, пов’язаних з транспортуванням газу, рідини та пароподібних середовищ.

Різноманітність та відмінні риси

Незважаючи на простоту, сальники відрізняються багатством конструктивного різноманіття та широким рядом розмірів. Існують, наприклад, сальники переднього та заднього типів, сальники вала, приводу та інше. Кожна з цих моделей у рівній мірі запобігає емісії транспортованого середовища у зовнішнє та заважає потраплянню зовнішнього середовища в систему.

Сальникова набивка, використовується у наступних типах трубопровідної арматури:

– засувки;

– клапани зворотні;

– крани;

– камери для дискових затворів.

Крім того, сальникові ущільнювачі широко використовуються як засоби приєднання арматури до трубопровідної системи в таких місцях, як, наприклад, втулкові з’єднання.

Матеріали виготовлення

У багатьох випадках герметичність сальникового з’єднання забезпечується саме завдяки матеріалам, що використовуються для їх виготовлення. Ці матеріали якісно і щільно заповнюють порожнечі, зазори, щілини і при цьому не завдають шкоди рухливості з’єднання. Початково для цих цілей використовувалися переважно льняні, конопляні або бавовняні волокна, просочені жиром (салом) для створення водовідштовхувального ефекту (до речі, завдяки цьому сальник і отримав свою назву). Така конструкція в цілому виправдовувала себе, проте якісно працювати при високих температурах вона не могла. З цією метою в обіг були введені більш міцні, стійкі до дії температури компоненти: тальк, графіт, азбест.

Працездатність в тих або інших умовах, так само як і надійність безпосередньо самої системи, в багатьох відносинах залежить від вибору матеріалу. Визначальними умовами є властивості робочого середовища, такі як температура та агресивність. Якщо ви не впевнені в тому, що правильно оцінили параметри робочого середовища та відповідність їм сальникового ущільнювача, перед замовленням проконсультуйтеся з фахівцями.

Конструктивні особливості

Сальникові ущільнювачі, як вже було сказано, відрізняються різноманітністю розмірного ряду, і на вибір їх габаритів впливають деякі фактори, такі як тиск, температурний режим, величина відповідальності арматурних виробів. Чим більш серйозні та складні експлуатаційні умови, тим вище набивка і, відповідно, більше габарити виробу. Так, висота набивки може перевищувати розмір зазору в п’ять, сім, або навіть десять разів.

Вибираючи сальник, зверніть увагу на матеріал кришки. Сталева кришка більш стійка до зношування, але схильна до механічної деформації. Чавунна, навпаки, характеризується стійкістю до зношування вдвічі меншою, але при цьому деформації майже не піддається. Варто зауважити, що кришка може бути як цільною, так і складною, з нажимними елементами: втулкою та фланцем. Нажимні втулки – це такі деталі, через які сальниковому ущільнювачу передається зусилля фланця, необхідного для створення відповідного рівня герметичності. У невеликих затворах замість фланця або втулки може використовуватися більш компактна нажимна гайка.

При встановленні сальника пам’ятайте також про те, що кріпильні елементи піддаються навантаженню, тому періодично їх необхідно підтягувати для створення більшого механічного напруження.

Зростаючий в трубопровідній системі тиск, як правило, збільшує силу тертя. У зв’язку з цим у окремих конструкціях, що характеризуються більш високим напруженням, сальник переміщують далі від області підвищеної температури та від кришки, розділяючи їх спеціальним захистом. У випадку, якщо температура робочого середовища виявиться не підвищеною, а, навпаки, зниженою, як у криогенних системах, необхідно забезпечити спеціальне обігрівання сальника.

Правильний вибір сальника, його відповідність параметрам, коректне встановлення та якісне технічне обслуговування – гарантія високої тривалості служби. Щоб не помилитися у виборі та подальшій роботі, зверніться за допомогою до фахівців.

Можливо вам буде цікаво:

Translate »