Search
Close this search box.

Запірна арматура для трубопроводів

Складно перерахувати всі види запірної арматури, які застосовуються на промислових підприємствах. Запірна арматура це: засувки, затвори дискові, клапани зворотні, вентилі, крани шарові і пробкові, шлангова арматура і т.д. Залежно від того, де буде працювати обладнання та характеристик робочого середовища, з якою обладнання буде працювати, склалося чітке уявлення про те, де і коли використовувати той чи інший вид трубопровідної арматури.


Запірна арматура для специфічних умов експлуатації:


1. Якщо трубопровід потребує механічної очистки або всередині не повинно бути ніяких перешкод, або неприпустиме зростання гідравлічного опору, то встановлюють крани.
2. Коли в пріоритеті знаходиться мінімальний гідравлічний опір (наприклад, магістральний трубопровід) застосовують засувки і кульові крани.
3. Дискові затвори, шлангова арматура і засувки цільноклинові використовують, коли робоче середовище має властивість полімеризації.

Взаємозамінність запірної арматури


Є таке поняття у запірної арматури, як взаємозамінність. Це коли для одних і тих же умов експлуатації можна використовувати і кран, і засувку, і вентиль, і затвор. Щоб визначитися, коли якісь типи запірної арматури використовувати, треба порівняти кілька основних параметрів: герметичність, довжина, висота, маса, зручність експлуатації, міжремонтний період, періодичність обслуговування, термін служби, вартість.

Для трубопроводів малих діаметрів використовується повнопрохідна запірна арматура, тому що умовний прохід невеликий. Вибираючи запірну арматуру для трубопроводів великих діаметрів, в першу чергу звертають увагу на зручність монтажу, ремонту і на вартість обладнання. Найкраще рішення в цьому випадку, запірна арматура з невеликими габаритами.


Спеціалізація запірної арматури


Під спеціалізацією запірної арматури розуміються умови експлуатації, при яких дане обладнання виконує свої функції краще, ніж інші.

Кульовий кран використовується для швидкого перекриття трубопроводу, коли має значення мінімально гідравлічний опір, забезпечує вільний прохід для очищення трубопроводу.
Засувка використовується практично скрізь, тому що має низький гідравлічний опір, створює вільний прохід потоку. Обмежувати використання засувки може матеріальне виконання і полімеризуючі робочі середовища.
Шиберна засувка застосовується на малих робочих тисках для середовищ із великим вмістом механічних домішок. Основні переваги невелика вага і маленька будівельна довжина.
Шлангова засувка експлуатується при невеликому тиску і невисокій температурі. Робоче середовище пульпи, агресивні рідини. З робочим середовищем стикається тільки шланг, заміна якого є простою і маловитратною.
Поворотний дисковий затвор має маленькі габарити і невелику вагу. Для відкриття / закриття потрібний мінімальний час. Простий в обслуговуванні, має високу ремонтопридатність. Та все це робить його затребуваним при різноманітних робочих умовах.
Клапани встановлюються в технологічних лініях, що транспортують рідкі та газоподібні середовища. Успішно працюють в широкому діапазоні температур і тисків. Представлений великий вибір типорозмірів.

Поради щодо вибору запірної арматури


Виробниками широко представлена ​​запірна арматура, види і конструкції якої настільки різноманітні, що покупець часто не може прийняти рішення про покупку. Має сенс проконсультуватися з постачальником, надавши йому повну інформацію про умови, в яких буде працювати запірна арматура. Вибираючи продукцію, необхідно спиратися на гарантію, яку дає виробник на обладнання при роботі у певних умовах виробництва. Кожен виробник дає на один і той же вид запірної арматури, що працює в однакових умовах свою гарантію: наприклад, 12 місяців роботи або гарантійний ресурс роботи – 1000 циклів, а інший виробник може заявити 24 місяці і 5000 циклів відкривань/закривань. Покупцеві залишається вибрати, яка гарантія йому потрібна і тут є два простих критерії.

Критерій №1. Напрацювання на відмову
А як вибрати запірну арматуру, якщо вона відкривається/закривається кілька разів на добу, за рік кількість циклів перевищує гарантовану? Важливе напрацювання на відмову. У даній ситуації треба порівняти вартість і напрацювання, яку витримає запірна арматура. Що це і як це зробити?

Нехай у нас є два затвора:
Затвор №1 стоїть 20 000 гривень, гарантійний ресурс Работа 2000 циклів.
Затвор №2 коштує 75 000 грн., Гарантійний ресурс роботи 24 000 циклів.
Передбачається, що затвор на підприємстві буде спрацьовувати 7 разів на добу. За рік затвор спрацює 2 555 разів.
Дізнаємося термін служби затвора №1: 2 000/2555 = 0,78, приблизно ¾ року.
Термін служби затвора №2: 24000/2555 = 9,39 років.

Бачимо, що затвор №1 доведеться ремонтувати менш ніж через рік, а затвор №2 здатний безвідмовно працювати, без втрати герметичності майже 10 років. Незважаючи на цікаву вартість затвора №1, заощадити підприємству не вдасться, тому що кожні 8-9 місяців, доведеться купувати запасні частини і проводити ремонт, вирішувати проблеми з експлуатацією, а то і купувати новий затвор.

На перший погляд може здатися, що не такі вже великі вкладення будуть потрібні, але це тільки на перший погляд. Розпишемо витрати: покупка запчастин + робота служби постачання + робота ремонтної служби + зупинка роботи технологічної лінії + втрачений прибуток. Разом: виходить не дешево.

Критерій №2. Гарантія надійності.

Якщо арматура запірна постійно знаходиться у відкритому положенні, закривається пару раз на рік, наприклад, планова зупинка технологічної лінії, то необхідно, щоб устаткування в потрібний момент надійно спрацювало. Важлива гарантія, що при нерухомості робочих вузлів протягом великого проміжку часу буде збережена працездатність обладнання.

 

Не секрет, що цікавий не сам товар, а то що отримає покупець від його придбання. Підприємство купувати не засувку, затвор або клапан, а засіб забезпечення безпечної та надійної роботи підприємства.

Отже, ми розглянули переваги і недоліки різних типів арматури, розібралися з призначенням. З’ясували, коли треба орієнтуватися на вартість обладнання, а коли на робочі характеристики. На прикладах переконалися, що гарантія якості обладнання не завжди гарантує необхідний результат.

 

Можливо вам буде цікаво:

Translate »