Search
Close this search box.

Дискові затвори проти засувок: вибір арматури для трубопроводів

Дисковий затвор та засувка — це два різновиди трубопровідної арматури з запірним або регулюючим елементом. Ці два типи арматури відрізняються за кількома конструктивними параметрами, серед яких:

– тип запірного елемента,
– точність регулювання,
– час відкриття/закриття та інше.

Якщо йдеться про час відкриття та закриття, то дисковий затвор однозначно переважає засувки за цим показником. Крім того, він надає можливість поступового збільшення або зменшення витрат транспортованого середовища, тобто фактично може використовуватися як регулюючий елемент. Однак регулювання потоку не є основною функцією цієї арматури, тому точність дії невелика: передбачено лише кілька фіксованих положень затвора, в які можна встановлювати запірний елемент.

Рекомендується вибирати затвори відповідно до витрати робочого середовища. Витрата повинна укладатися в приблизний оберт диска від 15 до 75 градусів. Регулювання руху транспортованого середовища в меншому діапазоні призводить до сильної кавітації, що руйнує покриття диска.

Ущільнення затвора

Для уникнення зниження герметичності і для продовження терміну служби диска в затворах використовуються еластичні ущільнювачі. Такі ущільнювачі витримують до 100 000 повних циклів закриття та відкриття, тобто приблизно 5-10 років роботи. Після закінчення цього терміну рекомендується замінити ущільнювальний елемент.

У деяких випадках використовується такий вид ущільнювача, як “метал до металу”, однак перед його встановленням слід уважно підходити до аналізу транспортованого середовища. Якщо під час транспортування рідини можливі пошкодження металу твердими фракціями, що містяться в середовищі, то від такого ущільнювача краще відмовитися. Також потрібно пам’ятати, що втрата герметичності в металевих ущільнювачах відбувається швидко, а в гумових — поступово. Використання полімерних і еластомерних ущільнювачів суттєво зменшує ризик витоку та продовжує термін експлуатації.

Монтаж і переваги

Дискові затвори можуть монтуватися практично в будь-якому положенні. Виняток становлять затвори великих діаметрів, які встановлюються горизонтально: при вертикальному типі монтажу велика ймовірність застрягання. Дискові затвори зручні і прості в плані встановлення, вони характеризуються компактними розмірами, тому можуть монтуватися в складних умовах, а також мають невелику вагу, що зменшує навантаження на трубопровід.

В них відсутні різьбові робочі пари втулка-шпиндель, на відміну від засувок, в яких ця частина завжди сильно піддається корозії. Також на відміну від засувок, дисковий затвор позбавлений застійних зон, що збільшує його термін експлуатації та підвищує герметичність. Він оптимальний для монтажу на системах з теплоізоляцією, для нього можлива автоматизація керування, а за необхідності положення затвора може регулюватися рукояткою, електроприводом або редуктором.

Можливо вам буде цікаво:

Translate »