Search
Close this search box.

Запірна арматура для газу. Огляд обладнання.

І побутова сфера і промислова не можуть обійтися без газу. Блакитне паливо потрібне і для опалення, і для виробництва електричної енергії та в якості пального для транспорту і в якості сировини для хімічної промисловості. Газ це найголовніше джерело енергії в діяльності людини.
Для організації справної доставки газу до пристроїв споживачів використовується газова арматура.

Арматура газова. Різновиди і функції

Транспортування газу трубопроводами та його розподіл споживачам відбувається з використанням газової арматури. Подача і регулювання обсягів газу і зміна напрямів його потоків відбувається задопомоги газового обладнання.

Газова арматура, в тому числі запірна арматура для газу, визначається двома основними величинами:
– умовний тиск – це найбільший тиск, при Т = 20 градусів, при якому гарантується тривала експлуатація різних елементів трубопроводу. Позначається PN або Ру;
– умовний прохід – це величина, що описує розміри з’єднуються частинами у обладнанні та трубопроводу.

Залежно від виконуваних функцій арматура газова ділиться на:
1. Запірна арматура для газу потрібна, щоб періодично вмикати/вимикати прилади та ділянки газопроводів. Для цього застосовують вентилі, крани, засувки.
2. Регулююча газова арматура – потрібна для того, щоб змінювати або підтримувати тиск в певному діапазоні. Це роблять за допомогою заслінок, шиберів.
3. Захисна арматура не дає тиску газу вийти за допустимі межі. Цю функцію виконують клапани СППК.
4. Арматура газова відсічна і аварійна при порушенні роботи приладів або ділянки лінії швидко відключить їх. Цю функцію виконує запірно-запобіжний клапан.
5. Газова арматура зворотної дії блокує зворотний газовий потік.
6. Арматура для відведення конденсату – відводить конденсат, який збирається в нижніх точках трубопроводів.

Газова арматура основні властивості

Найпопулярніша запірна арматура для газу – це засувки. Великий діапазон діаметрів від 50 мм і до 2200 мм і тисків від 0,1 до 25 МПа істотно розширюють можливості використання засувок. Засувки виконують дві функції: відкривають і закривають прохід. На газ встановлюють засувки клинові і засувки паралельні.
Принцип роботи засувки: в засувці потік перекривається запірним органом, який рухається перпендикулярно робочого потоку.
Сильні сторони засувок:
1. у відкритому положенні засувки опір робочого потоку є мінімальним, тим самим тиск в трубопроводі не змінюється;
2. подача газу може відбуватися в будь-якому напрямку;
3. невелика будівельна довжина;
4. обслуговування нетрудомістке.

З докладним описом засувок клинових можна ознайомитися в каталозі.

Вентиль і кран. Дана газова арматура дозволяє швидко відключати/підключати прилади та ділянки трубопроводів, регулювати в газопроводі витрату робочого середовища. Залежно від форми замикаючого елементу крани бувають: кульові, конусні і циліндричні.
Сильні сторони вентилів і кранів: повнопрохідність, невелика висота і довжина, широка сфера застосування.

Заслінка – виконує дві функції: запірну і регулюючу. Дана арматура газова перекриває подачу газу в трубопроводі і регулює його витрату. Пристрій заслінки: сталевий або чавунний корпус, диск і ущільнення. Область їх використання обмежується вимогами до герметичності, заслінки використовують там, де не потрібен високий клас герметичності. Діаметр заслінок від 50 до 2400 мм.
Сильні сторони заслінок:
– нескладна конструкція;
– маленька маса;
– невелика будівельна довжина;
– мінімум деталей;
– відносно невелика вартість.
Цінність перерахованих достоїнств добре відчувається на великих діаметрах.

Запірна арматура для газу. Підключення до газопроводу

Приєднання арматури газової до системи трубопроводів виконується кількома способами:

1. Фланцеве з’єднання використовують для газової арматури, діаметр якої перевищує п’ятдесят міліметрів. Арматура газова приєднується до трубопроводу за допомогою фланців, що дає можливість неодноразово демонтувати і встановлювати арматуру.

Фланці мають широку область використання, забезпечують високий рівень надійності і герметичності. Мінуси: для великих діаметрів важка вага, великі габарити, висока вартість, періодично треба перевіряти затягування, щоб не сталася втрата герметичності.

2. Приєднання за допомоги муфти. Муфтами з внутрішнім різьбленням користуються для газової арматури, діаметр якої не перевищує 65 мм.
3. Цапкове з’єднання з зовнішньою різьбою працює наступним чином: газова арматура угвинчується в корпус іншого обладнання.
4. З’єднання під приварення забезпечує максимальну герметичність і надійність, практично не вимагає обслуговування. Мінус: складність і трудомісткість монтажу/демонтажу обладнання.
5. З’єднання за допомогою штуцера.
6. З’єднання за допомогою ніпеля.
7. Стяжне з’єднання виглядає так: за допомогою шпильок і гайок вхідний і вихідний патрубок газової арматури з’єднується з фланцями газопроводу.

Запірна арматура для газу. Поради щодо вибору

Перший важливий момент при виборі арматури для газопроводів – фізичні і хімічні властивості матеріалів, з яких вона зроблена. Треба знати, що газ нейтральний до всіх чорних металів (чавун, сталь). У чавуну в порівнянні зі сталлю механічні властивості нижче, тому, чавунна запірна арматура для газу встановлюється в системах, тиск в яких не перевищує 1,6 МПа. Зріджений або природний газ може містити сірководень, який руйнує мідь і бронзу. Невелике застереження, якщо вміст сірководню на 100 куб. м газу становить 2 г, то негативного впливу на мідь немає. Для будинкових газових мереж арматура може бути зроблена з мідних сплавів. Газова арматура, яка повинна забезпечувати високий рівень надійності повинна мати нержавіючі кільця ущільнювачів.

Газопроводи відносяться до об’єктів підвищеної небезпеки, тому вибір газової арматури дуже відповідальний захід, що вимагає знань і досвіду. Консультація фахівців допоможе заощадити час і зробити правильний вибір.
Наші фахівці допоможуть правильно підібрати запірну арматуру для газу, розрахують її вартість, в разі нестандартної ситуації, адаптують під конкретні умови експлуатації.

Можливо вам буде цікаво:

Translate »